Filtry do rekuperatorów

Centrale wentylacyjne fabrycznie wyposażone są w dwa filtry do rekuperatora znajdujące się przy wymienniku ciepła: jeden przy kanale nawiewnym, drugi przy kanale wywiewnym. Ich zadaniem jest filtrować nawiewane i wywiewane powietrze oczyszczając je z kurzu i zanieczyszczeń.

Strumień powietrza nawiewanego trafia do pomieszczeń, dlatego na nawiewie warto umieścić filtr dokładny o podwyższonej klasie filtracji, który zatrzyma więcej zanieczyszczeń i efektywniej oczyści powietrze, które nawiewane jest do budynku.

Filtr umieszczony na wywiewie filtruje powietrze wywiewane z pomieszczeń i jego rola jest zdecydowanie mniejsza, bo ograniczona do ochrony instalacji oraz wymiennika ciepła.

Warto pamiętać, że w rekuperatorze zawsze powinny znajdować się obydwa filtry: nawiewny i wywiewny. Filtry te powinny być czyste.

W kupfiltry.pl kupisz filtry do rekuperatora

Od czystości filtrów zależy sprawność całego systemu rekuperacji

Zabrudzone, zapchane filtry uniemożliwiają właściwy transport powietrza, zwiększają opory na instalacji i powodują, że rekuperator nie tylko zużyje więcej energii elektrycznej, ale może także nie być w stanie pracować z taką mocą, z jaką powinien. Oznacza to, że do domu system dostarczy mniejszą niż powinien ilość powietrza, a komfort wentylacyjny zdecydowanie się zmniejszy!

Jaką rolę pełnią filtry

Filtry chronią nie tylko sam wymiennik rekuperatora, ale również decydują bezpośrednio o jakości powietrza nawiewanego przez system rekuperacji do pomieszczeń.

Jakość filtrów powinno się sprawdzać co najmniej co 3 miesiące i w przypadku ich zabrudzenia, należy je wymienić na nowe. Filtry wielorazowego użytku można wyczyścić, np. odkurzyć, ale wyłącznie na sucho. Nie wolno ich moczyć!. Zabrudzone filtry jednorazowe wykonane z tkaniny, należy wymienić.

Inżynierowie kupfiltry.pl dokonali obliczeń pomiarowych wydajności rekuperatora AERIS 350 przy standardowych filtrach EU4, a następnie przy filtrach o podwyższonym stopniu filtracji EU7. Centrala zainstalowana była w standardowej domowej instalacji wentylacyjnej. Pomiary wydajności dokonywane były za pomocą anemometru TESTO.

Okazało się, że zabrudzenie lub zwilżenie filtra powodowało znaczne obniżenie wydajności rekuperatora. Dla filtra EU4, stosowanego standardowo w rekuperatorach AERIS 350 wyniki wyglądały następująco: przy 100% wydajności wentylatorów dla suchego i czystego filtra, jeśli filtr został zabrudzony, ilość powietrza nawiewanego spadała o 11%, jeśli filtr został silnie zabrudzony i zwilżony wydajność nawiewu spadała o 28%. Dla filtra EU7 o zwiększonym stopniu filtracji po zamontowaniu filtra brudnego wydajność nawiewu spadała o 10%, a po zamontowaniu filtra brudnego i wilgotnego – wydajność spadała o 36,3%!

Wnioski są następujące: korzystanie z brudnych filtrów lub ich zbyt rzadka wymiana powoduje znaczne obniżenie wydajności systemu wentylacyjnego. Wydajność rekuperatora może zostać zmniejszona o 1/3 jeśli użytkownik zapomni wymienić filtry lub celowo będzie unikał ich wymiany. Co więcej – zwiększenie oporów przepływu powietrza przez filtry zmusza użytkownika do korzystania z wyższych biegów rekuperatora dla uzyskania takiej samej wydajności, co ma znaczny wpływ na zużycie energii przez rekuperator.

Podsumowując – regularna wymiana filtrów w rekuperatorze oznacza nie tylko wyższą higienę systemu wentylacyjnego, ale także większą energooszczędność, dzięki redukcji zużycia energii.

Bezwzględnie zaleca się więc regularne sprawdzanie poziomu zabrudzenia filtrów i ich wymianę maksymalnie co 3 - 4 miesiące w każdym rekuperatorze. Maksymalna żywotność filtra dla terenów, gdzie zapylenie powietrza jest stosunkowo niewielkie wynosi 5-6 miesięcy, choć ze względu na badania opisane powyżej warto wymieniać filtry znacznie częściej na bieżąco kontrolując ich czystość.

Jak często należy wymieniać filtry do rekuperatora?

Producenci central wentylacyjnych zalecają wymianę filtrów co po pół roku. My jednak wolimy, gdy filtry wymienia się zawsze wtedy, kiedy się zabrudzą. Inaczej będą brudzić się filtry w Krakowie czy na Śląsku w szczycie sezonu grzewczego, a inaczej na Mazurach w lipcu - u każdego nieco inaczej. Dlatego należy zaglądać do rekuperatora i sprawdzać, czy filtry są jeszcze czyste. Jeżeli zrobiły się porządnie zakurzone i brudne, a na ich powierzchni osadziły się insekty i kurz, należy je bezwzględnie wymienić. Nie próbujcie przy tym ich prać w pralce (ani w zmywarce!) lub nawet ręcznie: jakikolwiek kontakt z wodą pozbawia filtr właściwości filtracyjnych. 

Jeżeli przy oględzinach filtrów okaże się, że filtr jest lekko zabrudzony, można go okurzyć: odkurzaczem lub suchą szmatką, ale tylko raz. Gdy ponownie ulegnie zabrudzeniu, trzeba filtr wymienić. 

Filtry o zwiększonej klasie filtracji F7 brudzą się niestety szybciej (bo są dokładniejsze i na swojej powierzchni zatrzymują więcej zabrudzeń). Warto jednak je stosować, bo zatrzymują większość pyłu zawieszonego obecnego w smogu.

Czysty (nowy) filtr w rekuperatorze i brudny, nadający się do wymiany. Taki brudny filtr nie tylko nie zatrzymuje już żadnych zanieczyszczeń, ale upośledza pracę całego systemu wentylacyjnego znacznie zwiększając opory na instalacji. Może nawet spowodować awarię wentylatorów! 

Plisowany filtr G4 do AERISnext po 3 miesiącach użytkowania w sezonie grzewczym we Wrocławiu. Bezwzględnie nadaje się do wymiany na nowy.

Jak wymienić filtry w rekuperatorze

Jedną z korzyści działania systemu rekuperacji jest ciągłe filtrowanie całego nawiewanego do domu powietrza z kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Zanieczyszczenia zatrzymują się na filtrach, dlatego trzeba je wymieniać. Wymiana to prosta czynność polegająca na otworzeniu dwóch osłon zabezpieczających znajdujących się w przedniej części rekuperatora, wyjęciu filtrów z urządzenia i wymianie ich na nowe.

Skąd wiedzieć, jakie filtry kupić? 

Należy odczytać nazwę i serię rekuperatora z tabliczki znamionowej umieszczonej na obudowie.

Na tabliczce znamionowej znajdziesz nazwę i model swojego rekuperatora. Trzeba kupić filtry dedykowane właśnie do niego. 

Instrukcja wymiany filtrów w rekuperatorze AERISnext:

  1. Ustaw na wyświetlaczu rekuperatora program "Kreator wymiany filtrów": wyświetlisz krok po kroku instrukcję wymiany. 
  2. Ściągnij plastykowe klapy uszczelniające filtra (nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi).
  3. Wyciągnij filtr pociągając za papierowe trójkąty ułatwiające ich wyjęcie z urządzenia.  
  4. Włóż nowe filtry pamiętając, by górna część filtra była na górze (zgodnie z oznaczeniem na filtrze - czerwona strzałka).
  5. Gdy korzystasz z zestawu filtrów dokładnych: G4/F7 pamiętaj, by filtr F7 (czerwony) założyć po tej stronie, gdzie urządzenie ma odpływ skroplin. Dla rekuperatorów oznaczonych symbolem R będzie to po stronie lewej urządzenia (gdy stoisz do niego przodem), dla rekuperatorów oznaczonych literką L: po stronie prawej. 

ALERGICY A FILTRY

Osoby uczulone na obecność pyłków w powietrzu powinni zainstalować na nawiewie filtry dokładne o możliwie najwyższej klasie filtracji, który zatrzyma najwięcej zanieczyszczeń. Uwaga! Zazwyczaj fabrycznie rekuperator wyposażony jest w dwa filtry zgrubne G4/ISO COARSE, które zatrzymują tylko pył syntetyczny, a minimalne wymagania dla tej klasy filtra (wg obowiązującej normy PN-EN ISO 16890:2017) wynoszą zaledwie <50% dla największego pyłu PM10.

Filtry dokładne w kategorii filtracji ISO ePM1 muszą filtrować >50% dla najmniejszego pyłu PM1, zaś średnia skuteczność filtracji (Em) dla cząsteczek 0,4 μm wynosi 80≤Em≤90%. 

Upraszczając nieco, śmiało można powiedzieć, że filtr F7 na nawiewie zatrzyma nawet do 90% pyłków.

Podsumowując: sprawdź w sklepie, jakie filtry możesz kupić: wyższe modele rekuperatorów oferują możliwość montażu filtrów w dokładnej klasie filtracji (F7). 

Filtry w kategorii filtracji określonej przez obowiązującą obecnie normę PN-EN ISO 16890:2017 jako zgrubne (ISO COARSE) filtrują mniej niż 50% cząstek stałych  największego pyłu PM10. 

Filtry w dokładnej klasie filtracji F7/ISO ePM1 zatrzymują nie mniej niż 50% najmniejszego pyłu PM1, a ich średnia skuteczność filtracji dla cząstek 40 µm wynosi nie mniej niż 80%. 

Kategoria filtracji Minimalna sprawność filtra dla danych rozmiarów zanieczyszczeń Typowe zanieczyszczenia dla danego rozmiaru
ISO ePM1 min. 50% dla 0.3 – 1 μm Wirusy, cząstki spalania, dym papierosowy, nano cząsteczki
ISO ePM2.5 min. 50% dla 0.3 - 2.5 μm Bakterie, grzyby i ich zarodniki, zarodniki pleśni, pyłki
ISO ePM10 średnio powyżej 50% dla 0.3 - 10 μm Pyłki, drobny kurz
ISO COARSE średnio mniej niż 50% dla 0.3 - 10 μm Piasek, włosy, duże cząsteczki, np. fragmenty roślin i owadów

Poziomy dla pyłów drobnych PM10 (dobowe):

  • poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (jakość powietrza nie jest dobra, ale bez ciężkich skutków dla zdrowia)
  • poziom informowania społecznego: 200 µg/m3 (norma przekroczona 4-krotnie: zaleca się ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu)
  • poziom alarmowy: 300 µg/m3 (norma przekroczona 6-krotnie, alergicy, osoby z chorobami układu krwionośnego, osoby starsze powinny zostać w domu)

W Polsce dopuszczalne wartości pyłu PM10 w powietrzu kilkadziesiąt razy w roku przekraczają poziom 200 µg/m3 na dobę.

Poziomy alarmowe zdarzają się w Polsce rzadko, natomiast poziomy informowania są przekraczane kilkadziesiąt razy w roku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support
Roha Group Sp. z o.o.
ul. Rudzka 9 - 11,
54-427 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
logo_aerisnext
logo_aeris
logo_drafton
logo_itha
logo_unidrop
alphaclear
logo_rvent
logo_salda
logo_zehnder

System antysmogowy ALPHA clear

Czyste powietrze bez smogu w domu z rekuperacją!

Czytaj więcej